Tarihçe

IAS (Industrial Application Software), 1989 yılında Türk mühendis Yaşar Hakan Karabiber tarafından Almanya’nın Karlsruhe kentinde kuruldu. 1994 yılında İstanbul’daki ilk ofisini açarak ar-ge merkezini burada kurdu. 1997 yılında Türkiye’nin ilk TUBITAK destekli, yüzde 100 yerli yazılım geliştirme platformu TROIA piyasaya sürüldü. Kurumsal kaynak planlama ürünü caniasERP de TROIA platformunda geliştirerek hizmete sunuldu. Her zaman kendi teknolojisini üretmeyi ve dijital dönüşüm sürecine öncülük etmeyi vizyon edinen IAS, kurulduğu günden beri çalışmalarını geleceği planlayarak gerçekleştirdi. Gelecekte yapacağı çalışmaların altyapısını oluşturmak için 2019’un başında kendi veri tabanı IAS Database’i (iasDB) de müşterilerinin hizmetine sundu. Yola bir kurumsal kaynak planlama yazılımı üreticisi olarak çıkan IAS, bugün müşterilerinin Endüstri 4.0 yolculuğunda ihtiyaç duydukları tüm teknolojileri bütünleşik tek bir yazılım ile hizmete sunan, global bir teknoloji firmasına dönüştü. IAS, canias4.0 Teknolojileri markası altında, kurumsal kaynak planlama çözümü caniasERP, IoT, big data, AI (yapay zeka), cloud çözümleri, iasDB, caniasIQ ve e-Devlet entegrasyonları başta olmak üzere pek çok inovatif ürünü hizmete sunuyor. IAS, 2021 Kasım ayında caniasERP sistemindeki tüm modüllerin birer obje haline getirildiği, entegrasyon ve geliştirme kolaylığı sunan, tüm cihazlar ve altyapılarla uyumlu yeni ürünü Industrial Application Objects’i (IAO) de duyurdu. IAS, teknolojik çözümlerin yanı sıra danışmanlık ve eğitim hizmetleri ile de müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

IAS, Türkiye’de, Türk mühendisler tarafından geliştirilen ürün ve hizmetlerini dünyanın dört bir yanına ulaştırıyor. Bugün, dünya çapında 1000’den fazla müşteri, 30 binden fazla kullanıcı ve 50’den fazla iş ortağıyla 31 ülkede 16 dilde hizmet veriyor. IAS, Almanya, Türkiye, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulanan toplam 12 merkez ofisi ve her geçen gün genişleyen global iş ortağı ağı ile çalışmalarını uluslararası arenada sürdürüyor.

IAS Holding oluşumu olarak kurulan IAS Dijital Dönüşüm Teknolojileri şirketi, e-Dönüşüm faaliyetlerini sürdüren firmalara, yetkin ve alanında uzman geliştirmeci, sistem ve destek kadrosu ile entegrasyon süreçlerinde sürekli ve proaktif bir yaklaşımla hizmet vermek amacıyla Ocak 2022’de kuruldu.

IAS Dijital, IAS Holding’in 35 yıla yakın sektör tecrübesini elektronik dönüşüm tecrübesi ile harmanladı. Firma, bütün üçüncü parti yazılımlarla tam entegrasyon kabiliyetine sahip altyapısıyla, e-Dönüşüm belge ürünlerini kullanıcılarına ulaştırmakta ve yenilikler ile mevzuat değişikliklerine hızlı adaptasyon sağlamakta.

IAS Dijital, e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye ve e-Müstahsil entegratörlüğü hizmetlerine sunup, bütün e-Dönüşüm süreçlerini kapsayacak yeni hedef ve vizyonları ile günden güne büyümeyi hedeflemekte.